A tánccsoport élete 2010-ben az elmúlt évekhez hasonlóan alakult. A hétfői és a szerdai próbák mellett a táncosok sok fellépésen vettek részt, illetve több kulturális-közösségi program szervezésében is közreműködtek.
A felnőtt tánccsoport már az év elején kihívás előtt állt, hiszen a felújított községi művelődési ház megnyitóján számítottak a táncosok segítségére a kulturális műsort tekintve. A helyzet kihívását az jelentette, hogy a felkérés Rábai Miklós „Az Ecseri Lakodalmas” tánckoreográfiájára érkezett, így egy, az ecseri táncosok számára új, és más stílusú tánckoreográfiát kellett elsajátítani. A táncosok lelkesedést és kitartást merítettek abból a tudatból, hogy egy örömteli ünnepen, ecseriek előtt adhatják elő a koreográfiát, így időt és energiát nem sajnálva (hétvégi próbák) tanultak és próbáltak. Végül összeállt a tánc és március végén kétszer is láthattuk színpadon az ecseri táncosok előadásában Rábai Miklós Ecseri Lakodalmasát, mely megható, örök élmény volt mind a közönségnek, mind a táncosoknak.
A tavasz során a csoport Maglódon szerepelt a Református templom jótékonysági estjén, illetve a Majális alkalmával Ecseren, a sportpályán, ahol nem csak a felnőttek, de a gyerekek is megmutatták tudásukat. Természetesen a hagyományok sem hiányozhattak a tavaszi időszakból és Húsvét hétfőjén a fiúk szódásüvegből locsolták a lányokat, illetve május 1-én minden táncoslány kapujában májusfa állott.
A tavasz eleji lakodalmas tanulást újabb kihívás követte, hiszen nyárra készen kellett lennie egy új koreográfiának, melyet az ecseri felnőtt tánccsoport közösen mutat be a Dabas-Sáriban működő csoport táncosaival. A tavasz végén és a nyár elején folytak a próbák – Szilágyiné Suba Éva koordinálásával – hol külön, hol együtt, hol Ecseren, hol Sáriban, majd végül Lucfalván, az Országos Szlovák Napon a két csoport debütált a koreográfiával és sikert aratott. A sikert tekintve a két csoport 2010-ben többször is előadta a közös koreográfiát, így Szarvason, az aratófesztiválon, Vácon, az egyházmegyei találkozón, és természetesen Ecseren és Sáriban is. Párhuzamosan a közös koreográfia tanulásával a felnőtt tánccsoport befejezte a Sárközi-táncok koreográfiáját, mely táncot először Ecseren, a Majális alkalmával mutattak be.
A nyáron több helyszínen is szerepeltek táncosaink, így részt vettek a szarvasi aratófesztiválon, az országos szlovák napon, Dabas-Sáriban falunapon, Gyömrőn augusztus 20-ai rendezvényen, illetve az Ecseren megrendezett Darts-versenyen is igazi lakodalmas hangulatot keltettek egy kis népművészeti kiállítással, tánccal és táncházzal.
A szüret alkalmával feladat elé állt a csapat, hiszen németországi vendégek érkeztek. 2009-ben csoportunk Bad Nenndorf-ba látogatott az újhartyáni fúvos barátok jóvoltából és 2010-ben az ottani táncosok és zenészek keresték fel a két községet. A német vendégek fogadására csoportunk Újhartyánba utazott, majd az azt követő napon az újhartyániak (táncosok és zenészek) és a német vendégek vettek részt Ecseren, a Hagyományőrző Kör kulturális estjén, ahol Dabas-Sári és Maglód táncscoportjai is hivatalosak voltak. A pénteki program felvonulással kezdődött, ahol német és magyar zenészek kíséretével a táncosok a tájházhoz látogattak, mely felvonulást követően a művelődési házban került sor a fellépésekre és a szórakozásra. A jól sikerült ecseri estet másnap Újhartyánban folytatták a táncosok, szintén felvonulással, fellépéssel és szórakozással. Úgy gondoljuk, hogy német vendégeink elégedetten, élményekkel telve és természetesen fáradtan tértek haza.
Hogy az év ténylegesen a tánckoreográfiák kihívásának éve legyen, az ősz is tartogatott meglepetést. 2010 szeptemberében került megszervezésre a Váci egyházmegyei találkozó, melyre az egyházmegyéhez tartozó szlovák közösségek zarándokoltak el, vettek részt a bazilikában tartott szentmisén és az azt követő kultúrprogramon. A kultúrprogram keretén belül került sor a „Sarku raz” elnevezésű fiúverbunk és zempléni lánytáncok bemutatására. A kihívás részét pedig az jelentette, hogy a táncokat egyszerre körülbelül 50 férfi és 50 nő táncolta. A találkozón együtt, egy koreográfiában szerepeltek a kistarcsai, nagytarcsai, keresztúri, sári, csömöri és ecseri táncosok, mondani sem kell, hogy hatalmas sikerrel.
Az ősz folyamán táncosaink felléptek még Nagytarcsán, Maglódon és Cinkotán is, illetve a Lipa pesti szlovák néptáncegyüttes jubileumi műsorában is szerepeltek Budapesten.
2010 novemberében a „Partnerséget építünk” (ERFA és EU finanszírozás) projekt keretében Cabaj-Cápor községből érkeztek szlovák vendégek, akiket a község és a csoport is szívesen fogadott. A vendégeknek a táncosok bemutatták az ecseri tánchagyományokat, illetve a község kulturális és népművészeti hagyományait is megismerhették a látogatók. A közös kulturális programot közös vacsora és mulatság követte, mely hajnalig tartott. A novemberi találkozó megalapozta a civilek közötti kapcsolatot, mely a projekt keretében tovább fog mélyülni, hiszen még további három találkozóra kerül sor 2011-ben.
A téli időszakban sem unatkoztak a táncosok. Az Adventi készülődésben a felnőtt táncosok minden Hagyományőrző Kör tag részére karácsonyi dísszel kedveskedtek, így egy szombati éjjel mindenki kapujára kedves kis koszorúk kerültek. A tél elején egy szalagavatón táncolt a csoport pesten, majd a községi ünnepségen, a Mindenki Karácsonyán léptek fel táncosaink. Természetesen december 23-án éjjel a táncoslányok útnak indultak és minden táncosfiút megköszöntöttek egy kis karácsonyi dalcsokorral. Az évet a csoport közös karácsonyozással zárta december 26-án, ahol a táncosok műsorokkal és ajándékokkal ajándékozták meg egymást.