Ön itt van: Főoldal Hírek

Ecseri Zöldkoszorú Néptáncegyüttes

Latest

Néprajzi Gyermektábor

Email Nyomtat PDF

Néprajzi tábor az EMMI támogatásával

Ez év januárjában a Zöld koszorú Hagyományőrző Kör pályázatot nyújtott be iskolai tábor szervezésére az Emberi Erőforrások Minisztériumához. Mivel évek óta a mindenkori negyedik osztályban heti egy alkalommal honismereti szakkör működik, kézenfekvő volt, hogy ehhez a munkához kapcsolódva nyújtjuk be a tervezetet. Végül egy 7 napos tábor programját készítettük el, mely részben Szlovákiában, részben pedig Ecseren a Tájházban kerül megrendezésre. A pályázat kedvező elbírálást kapott, így áprilisban már a konkrét programokat szerveztük.

Június 20-án 15 izgatott negyedikes diákkal indultunk a határ felé. A szállásunk Mojmírovcén (Ürmény) a kastélyszállóban volt. Első nap a helyi nevezetességekkel ismerkedtünk, jártunk az ún. kiskastélyban, ahol színvonalas tárlatot rendeztek be és megnéztük a Szt. Orbán kápolnát. Másnap a kistapolcsányi kastélyban jártunk, Nyitrán pedig városnéző séta, ajándékvásárlás és játszótér várt minket. A harmadik napon Ecser testvértelepülésére Cabaj-Cáporra mentünk. Ez a falu két korábbi rész összevonásával jött létre. Minket a cabaji iskolában várt a polgármester, az igazgatónő és az ottani diákok. Ők is és mi is rövid műsorral készültünk, majd az egyik első osztályban vettünk részt rajzórán. A gyerekek közösen tevékenykedtek és mindenki megtarthatta munkáját. Az iskola megtekintése után a menzán ebédeltünk, majd egy jó hangulatú tekézés következett. Az utolsó napon már csak játszottunk, felfedeztünk egy nagyon kellemes, hideg vizű forrást és ebéd után indultunk haza.

Pénteken, szombaton és vasárnap egyaránt 9 órakor találkoztunk a Tájházban. 24-én Kobza Enikő segítségével agyagtálakat formáztunk és bőrből mindenki egy kis szütyőt készíthetett magának. Másnap kettéváltak a fiúk és a lányok és mindannyian hagyományos munkákat végeztek. A kaszálásban és a többi szerszám megismertetésében Vulman Zsolt, Trepák Ferenc és Kun Attila segített a srácoknak, míg a lányok Fabók Jánosné és Petrovits Viktória szakértő vezetésével szoknyát keményítettek, vasaltak és ráncoltak. Az utolsó napi program hagyományos ételek készítésével telt. Ebben Földváryné Martinovics Mónikára és Dománé Szabó Krisztinára számíthattunk. Délben így nagyon finom gulyáslevest ehettünk, amit a fiúk főztek, a második fogás pedig a lányok keze munkája, lekváros bukta volt.

A gyerekek végig motiváltan, teljes erőbedobással vettek részt a programokban. Mosolyukat, jókedvüket látva azt gondolom, hogy az elmúlt egy hét igazán sikeres nyárindító esemény volt.

 

Jármai Ildikó

Utoljára frissítve ( 2016 augusztus 08., hétfő 20:24 )
 

Szlovák kulturális napok Ecseren

Email Nyomtat PDF

Az Ecseri Zelený veniec Hagyományőrző kör folklórestjét 2016. április 23-án tartották a Rábai Miklós művelődési házban. A kulturális programon részt vett Ecser testvértelepülésének, a Nyitra megyei Cabaj-Čápornak küldöttsége is Jozef Ligáč polgármester vezetésével. Az est során az ecseri néptánccsoportok mellett felléptek a testvértelepülés énekkarai is. Az ecseri nyugdjasok szlovák karikázója után a Cabaj Čápori Nádej énekkar hangulatos dallamokkal örvendeztette meg a közönséget. Ezután a Petruska tánccsoport lányai Zempléni szlovák lánytáncot mutattak be, majd a testvértelepülésről érkezett Úsmev énekkart hallhatta a nagyszámú közönség. A hagyományőrző kör felnőtt néptánccsoportja Nyitrai táncokat mutatott be. A kulturális program zárószáma a Petruskák dél-alföldi lánytánca volt. Az előadást vacsora és hajnalig tartó bál követte. Másnap a Trencséni Opatovanka fúvószenekar Szent György napi nagy sikerű koncertjét hallhatták a résztvevők.

A programot az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatta.

 

Utoljára frissítve ( 2016 augusztus 08., hétfő 20:23 )
 

Fúvószenei Koncert Ecseren

Email Nyomtat PDF

Szent György napján tartotta az Ecseri Zelený veniec Hagyományőrző kör azt az ünnepi koncertet, melynek keretében emlékeztek meg a faluközösség és Grassalkovich Antal közti szerződés létrejöttének évfordulójáról, mely 1728-ban ezen a napok került aláírásra. A koncerten a Trencsénből érkezett Opatovanka fúvószenekar előadásában hangulatos dallamok hangzottak el. Az ecseriek örömmel fedezték fel, hogy a zenészek ugyanolyan ízes trencséni tájszólással beszélnek, mint szüleik, nagyszüleik, akiknek elődei szintén Trencsén megyéből származtak.


Utoljára frissítve ( 2016 május 20., péntek 15:43 )
 

Nemzetiségi hagyományőrzés

Email Nyomtat PDF

A Magyar Néprajzi Társaság és a Magyar Tudományos Akadémia Néprajzi Kutatóintézete által szervezett „Re-etnográfia” című programsorozat megnyitóján Petrovits Viktória képviselte az ecseri hagyományőrzőket. A Rákoskeresztúri Bartók Béla Művészeti iskolában áprilisban tartott fórumon Petrovits Viktória ismertette az ecseri szlovák hagyományőrők munkáját, melynek központja a tájház, de említést tett az ecseri épített örökséghez tartozó többi épületről, szobrokról is, valamint a néptánchagyományok, gasztronómia és az ecseri szlovák népviselet folyamatos ápolásáról is.


Utoljára frissítve ( 2016 május 08., vasárnap 09:05 )
 
51/77 lap


Legfrisebb cikkeink

Fellépést vállalunk

Rendezvényeken fellépést vállalunk. Keressen Bennünket! Köszönjük!

Támogasson bennünket!

Támogassa Ön is Néptáncegyüttesünk! Köszönjük!

Elérhetőségeink

Csoportunkkal az alábbi elérhetőségeken léphet kapcsolatba.

  • Tel: (+36) 20-9692-044
  • Email: info@zoldkoszoru.hu